Umnjaci predstavljaju naše treće kutnjake i niču u vrijeme ranih dvadesetih godina života. Iz tog razloga još ih zovemo i zubom mudrosti jer se smatra da prilikom nicanja ovih posljednjih kutnjaka da je osoba sazrjela i dosegla svoje potpuno psihološko i emocionalno sazrijevanje. U čeljusti imamo 32 zuba ako nam izrastu sva 4 umnjaka , dva u donjoj čeljusti i dva u gornjoj čeljusti.

Radi se o zubima koji su najvarijabilniji od svih zubi u usnoj šupljini po slijedećem:

  • Po prisutnosti u usnoj šupljini kod nekih osoba umnjaci nikada ne izrastu razlog tome je nedostatak prostora ili jednostavno ne niknu u usnu šupljinu ,neki imaju krivi položaj u čeljusti koji bi im omogućio pravilno nicanje, ili nedostatak zametaka umnjaka. Ako nam umnjaci nisu izrasli ne moramo se brinuti zbog toga jer njegova uloga u usnoj šupljini se danas znatno smanjila i ne smatramo ga važnim u zubnom luku.
  • Po građi i morfologiji umnjaka nemaju pravilnu morfologiju kao ostali zubi ,mogu se razlikovati po veličini krune broju korjenova i sa time i korijenskih kanala

Problemi koji se najčešće javljaju vezani uz umnjake su slijedeći :

 

Impaktirani umnjaci

Dosta često pitanje je dali se umnjaci trebaju vaditi ? Najbolje se savjetovati sa svojim stomatologom. Svojim pacijentima predlažem panoramski snimak da se vidi položaj umnjaka ako se u čeljusti vidi da nema mjesta za nicanja istog najbolje ih je odmah kiruški odstraniti dok ne počnu nicati jer ako krene sa nicanjem da bi si našli mjesta u usnoj šupljini izazvat će kompresiju fronte što nazivamo tercijarnom kompresijom koja je estetski i fiziološki manjak i treba se ortodonski korigirati.

Drugi njihov loš položaj da su horizontalno postavljeni kao takvi ne mogu niknuti u usnu šupljinu, ali mogu stvarati probleme na susjedni kutnjak i također su indicirani za vađenje. Kod umnjaka koji imaju loši položaj u čeljusti dosta često se javljaju infekcije đepova , ciste i tada je svakako indicirano vađenje umnjaka. Ako umnjaci izniknu bez poremećaja u zubnom luku koje smo ranije spomenuli ne treba ih se vaditi.

Problemi sa karijesom

 Drugi problem koji se najčešće javlja kod umnjaka je njihovo ne adekvatno čišćenje jer se nalaze dosta iza u usnoj šupljini te ga sa četkicama ne uspijevamo adekvatno očistiti te se dosta često nakon nicanja javlja karijes i u težim slučajevima i upala zubnoga živca.

Vađenje umnjaka

Vađenje se kao i za druge zube vrši u lokalnoj anesteziji ,ako su dostupni za instrumente jednostavno se mogu izvaditi uz pomoć poluga i kliješta i oporavak kod takvih vađenja je relativno brz i jednostavan za pacijenta.

Ako se radi o umnjacima koji su u kosti nisu dostupni u usnoj šupljini mora se ići na kiruško vađenje ili alveotomiju gdje je komplicirano jer se mora kiruškim instrumentima odstranjivati  kost da bi se pristupilo zubu i ako su korijeni zavinuti najčešće se moraju i separirati da bi se uspjeli uspješno izvaditi.

Kako se pripremiti za zahvat

Najbolje nešto pojesti prije zahvata da anestezija ne bi loše utjecala na nas a i nakon zahvata nećemo moći jesti pa treba i to uzeti u obzir. Može se uzeti i premedikacija u smislu tableta za smirenje ako smo jako napeti što se u tim slučajevima preporuča.

 

Nakon kiruškog zahvata

Pripisuje se antibiotik i lijekovi protiv bolova ranu se ne smije ispirati bar 2-3 dana nakon zahvata da ne bi došlo do ponovnog krvarenja iz rane , izvana stavljati hladni oblog. Izbjegavati teške napore barem sedam dana .Jesti mekanu hranu nakon proteka od tri dana mogu se koristiti antiseptike na bazi klorheksidina.

Ako imate sreće da su vaši umnjaci niknuli i da su pravilno postavljeni u zubnom luku , da su zdravi , vjerojatno vam neće trebati ovaj članak. Ali ako niste sigurni dali zaista imate ili nemate problema sa njima obratite nam se mi ćemo to učiniti umjesto Vas.

Dr. Irena Lusicic

U srcu naše stomatološke ordinacije leži duboko uvjerenje da je zdravlje zubi jedno od važnijih faktora općeg zdravlja za vas i vašu obitelj. Naša misija je pružiti vrhunsku stomatološku njegu koja se temelji na individualnom pristupu, suvremenim tehnologijama i najvišim standardima struke.

Leave a Reply